Introjekti su jedan od ključnih pojmova u geštalt psihoterapiji koji pomažu klijentima razumjeti kako i zašto se ponašaju na određene načine. Introjekti su vjerovanja, pravila, očekivanja i vrijednosti koje smo “progutali” iz okoline, često bez kritičkog promišljanja ili prilagođavanja vlastitim potrebama. Uzimajući u obzir da smo društvena bića koja od djetinjstva upijaju obrasce ponašanja i stavove roditelja, učitelja, društva i kulture, introjekti mogu duboko utjecati na našu percepciju sebe i svijeta oko nas.
Što su introjekti?
Introjekti su načini razmišljanja ili ponašanja koje smo usvojili bez dovoljno svjesnosti, gotovo automatski, kao da smo ih progutali i ostavili neprobavljenje. Često su to norme i vjerovanja koja smo naučili od važnih drugih ljudi u našim životima – roditelja, obitelji, škole i društva u cjelini. Primjeri introjekata su uvjerenja poput “Trebao bih uvijek biti ljubazan,” “Nije u redu biti ljuta,” “Moram biti uspješan da bih bio vrijedan” ili “Moj posao je da udovoljavam drugima.”
U geštalt psihoterapiji introjekti se smatraju preprekama autentičnom življenju jer nas usmjeravaju da slijedimo tuđe uvjete i pravila umjesto vlastitih potreba i osjećaja. Kada djelujemo iz introjekata, često smo nesvjesni zašto se ponašamo na određeni način i osjećamo unutarnji nesklad.
Kako introjekti utječu na nas?
Introjekti često vode do unutarnjeg konflikta jer osoba može osjećati unutarnji pritisak da se ponaša na određeni način iako joj to ne odgovara. Na primjer, osoba koja ima uvjerenje “Uvijek moram biti jaka i ne pokazivati slabosti” može se osjećati preplavljeno emocijama ili fizičkim iscrpljenjem, ali će se odupirati traženju pomoći jer joj introjekt diktira da to znači slabost, da to ne smije. S vremenom, ovakvi nesvjesni obrasci mogu dovesti do osjećaja nezadovoljstva, depresije, anksioznosti, raznih fizičkih simptoma.
U geštalt psihoterapiji, terapeuti pomažu klijentima osvijestiti ove nesvjesne uvjetovanosti postavljajući pitanja poput: „Čije je ovo vjerovanje? Tvoje ili nečije drugo?“, „Što bi se dogodilo kada bi se ponašao/la suprotno ovom uvjerenju?“ Ovim postupkom klijent može početi preispitivati uvjerenja i vrijednosti koje je usvojio.
Proces „žvakanja“ introjekata
U geštalt terapiji, cilj je prepoznati, razumjeti i prožvakati introjekte. „Žvakanje“ u ovom kontekstu znači sposobnost integriranja uvjerenja i norme na način koji je u skladu s osobnim identitetom i vrijednostima. Proces može izgledati ovako:
- Svjesnost: Prvi korak je osvijestiti introjekte koje nosimo. To podrazumijeva promatranje vlastitih misli i osjećaja te prepoznavanje ponašanja i uvjerenja koja nas ometaju.
- Propitivanje: Nakon što prepoznamo uvjerenje koje izgleda kao introjekt, terapeut može postavljati pitanja poput „Kakvo je tvoje iskustvo s ovim uvjerenjem?“ ili „Odakle ti to uvjerenje?“ Na taj način klijent dobiva priliku shvatiti podrijetlo uvjerenja i kako ono utječe na njegov život.
- Integracija: Ako uvjerenje ima neku korisnu vrijednost, osoba ga može prilagoditi svojoj autentičnosti, dok se nekih introjekata može u potpunosti osloboditi.
Primjer iz prakse
Zamislimo klijenta koji ima uvjerenje: „Moram biti uspješan/a kako bih bio/la vrijedan/na.“ Tijekom terapije, klijent počinje shvaćati da je to uvjerenje preuzeo od roditelja koji su uvijek isticali važnost uspjeha. Kako klijent istražuje taj introjekt, shvaća da ga stalna težnja za uspjehom iscrpljuje i dovodi do osjećaja neadekvatnosti, loše utjeće na njegovo mentalno zdravlje.
Terapeut može klijentu pomoći u pronalasku novog, autentičnijeg uvjerenja, poput: „Moja vrijednost nije uvjetovana uspjehom; vrijedim zbog toga što sam jedinstvena osoba.“
Introjekti su važan koncept u geštalt psihoterapiji jer nam omogućuju da razumijemo kako se tuđa očekivanja i norme često uvlače u naš život te nas oblikuju. Prepoznavanjem i svjesnim suočavanjem s introjektima stječemo mogućnost autentičnijeg življenja, prilagođavajući uvjerenja tako da podržavaju naše vlastite potrebe, želje i vrijednosti.
Slika: https://counsellingtutor.com/counselling-approaches/person-centred-approach-to-counselling/introjected-values/