Čini se da su u današnjem svijetu djeca rođena ‘digitalna’. Od malih mališana do tinejdžera, djeca kao da imaju talent za snalaženje u svijetu tehnologije, koristeći razne uređaje za zabavu, socijalnu povezanost, obrazovanje, komunikaciju i praktičnost. Tehnologija je sredstvo kroz koje djeca kreću u misije, kroz fantastične virtualne pejzaže, u likove i do svojih prijatelja, te pruža djeci mnogo nagrada i užitaka. Učionice su sada ispunjene tehnologijom, od računala do interaktivnih ploča, a obitelji uvode razne tehnologije u svoje domove.
Uz mnoštvo koristi koje tehnologija donosi, postoji sve veća zabrinutost zbog vremena koje djeca provode s tehnologijom i vrsta interakcija koje djeca imaju putem tehnologije.
Australska uprava za komunikacije i medije (ACAMA) izvijestila je da su 2007. godine djeca u prosjeku provodila blizu pet sati dnevno s tehnologijom, brojka koja se vjerojatno povećala s povećanjem uporabe pametnih telefona i drugih elektroničkih uređaja.
U travnju 2012. godine, Australski zavod za statistiku izvijestio je da je gotovo trećina sve djece u dobi od 5 do 14 godina imala svoje mobilne telefone. S povećanim sjedilačkim vremenom koje djeca provode s tehnologijom i smanjenim vremenom provedenim u igri na otvorenom, povezuju se pretjerana upotreba tehnologije i kašnjenje u senzoričkom I motoričkom razvoju kod djece (Rowan, 2010) te smanjenje akademske uspješnosti (Gentile, 2012). Roditelji često komentiraju borbe koje imaju u usmjeravanju svoje djece na igru na otvorenom i nesuglasice koje nastaju kada se djecu zamoli da napuste tehnologiju radi domaće zadaće.
Vrste interakcija koje djeca imaju s tehnologijom također su zabrinjavajuće. Australska istraživanja odražavaju ona iz Sjedinjenih Američkih Država, u kojima je zabilježen značajan porast popularnosti elektroničkih igara, osobito među dječacima (ACAMA). Izloženost nasilnom sadržaju tijekom igranja igara povezana je s agresijom i desenzibilizacijom na nasilje (Gentile, 2012), što je posebno zabrinjavajuće s obzirom na dokaze da igre mogu biti vrlo zarazne (ABC, 2012). Čini se da djeca pokazuju veliki interes za igre s borbenim fokusom, što počinje prodirati u igru na igralištu s njihovim vršnjacima.
Kako mogu znati je li moje dijete ovisno o tehnologiji?
Preporuke struke sugeriraju da djeca mlađa od 2 godine ne bi trebala provoditi vrijeme gledajući TV ili koristeći druge elektroničke medije kao što su DVD-i, elektroničke igre ili računala. Djecu u dobi od 2-5 godina treba ograničiti na manje od jednog sata dnevno za ove aktivnosti, a djecu stariju od 5 godina treba ograničiti na 2 sata ili manje za ove aktivnosti.
Neki ključni znakovi koji mogu ukazivati na to da dijete provodi previše vremena s tehnologijom su:
- dijete može provoditi velike količine vremena zaokupljeno tehnologijom što može utjecati na njegovo/njezino vrijeme za obavljanje drugih dnevnih zadataka.
- dijete se može povlačiti iz aktivnosti u kojima je prije uživalo, kao što su igranje sa svojim braćom i sestrama i igranje vani.
- dijete se može povlačiti od obitelji i prijatelja.
- dijete može govoriti stvari poput “dosadno mi je” ili se osjećati “izgubljeno” bez tehnologije.
- dijete može postajati vrlo umorno i razdražljivo kao posljedica kasnog ostajanja budnim ili buđenja tijekom noći ili ranog jutra kako bi koristilo tehnologiju.
- dijete može tražiti ili zahtijevati tehnologiju za vrijeme obroka.
- dijete može provoditi vrijeme surfajući internetom bez svrhe.
- dijete može postati ljutito ili uzrujano kada se pokušaju postaviti ograničenja za korištenje tehnologije.
- korištenje tehnologije djeteta može negativno utjecati na njegove ocjene i školski rad.
- dijete može prijavljivati povećanu sklonost društvenom povezivanju online.
- dijete može koristiti tehnologiju na nesiguran način, primjerice stvaranjem prijateljstava s neznancima.
Problemi i predložene strategije za korištenje tehnologije
Istraživanja sugeriraju da čak 2 sata dnevno korištenja tehnologije u ne školske svrhe mogu negativno utjecati na cjelokupni razvoj djece (King et al., 2012). Neki uobičajeni problemi su:
a) Zaostajanje u socijalnom, emocionalnom i fizičkom razvoju:
Djeca trebaju biti aktivna, imati stimulirana osjetila i prilike za socijalnu povezanost kako bi se razvijala fizički i psihološki. Djeca koja provode sve više vremena na tehnologiji često zaostaju u motoričkom razvoju King et al., 2012). Nedavna studija, koja uključuje australsku djecu, pokazala je da više djece u dobi od 2-5 godina može igrati igre na računalu nego obaviti zadatke primjerene njihovoj dobi, kao što su vezanje vezica i vožnja bicikla.
Korisni savjeti:
- Postavite dobar primjer. Postavite vlastite granice i pokažite to svom djetetu. Na primjer, obiteljsko pravilo može biti bez telefona ili tehnologije za vrijeme obroka za sve članove obitelji.
- Osposobite svoje dijete. Pomozite svom djetetu da razvije vještine upravljanja vremenom s tehnologijom i bez nje.
- Istražite njihove talente i interese i potaknite ih.
- Pomozite svom djetetu da razvije vještine rješavanja problema i prakticirajte ih, posebno u trenucima kada se dijete osjeća izgubljeno bez tehnologije.
- Razvijajte fizičke sposobnosti svog djeteta pomažući im s finim i grubim motoričkim vještinama.
- Razvijajte komunikacijske vještine svog djeteta, demonstrirajte razgovor, prijateljstvo, vještine rješavanja sukoba i prakticirajte ih te slušajte svoje dijete kada komunicira s vama.
- Budite proaktivni u pomaganju svom djetetu da razvije prijateljstva kroz izvanškolske aktivnosti, dogovaranje igranja i razvijanje njihovih interesa.
- Razvijte nove obiteljske tradicije. Odredite vrijeme kada se obitelj odvoji od tehnologije i ponovno poveže kao obitelj. Uključite svoju djecu u osmišljavanje aktivnosti koje bi htjeli raditi kao obitelj bez tehnologije i redovito ih provodite.
- Izazovite vlastite misli. Mnoge naše vlastite misli i percepcije mogu ometati pomoć našoj djeci u ograničavanju korištenja tehnologije. Na primjer, vjerovanje da je vanjska igra nesigurna ili da je tehnologija dobra za to da dijete bude tiho može ograničiti vašu sposobnost održavanja zdravih granica za korištenje tehnologije vašeg djeteta.
- Rasporedite vrijeme za odmor. Pobrinite se da vaše dijete ima zakazano vrijeme tijekom tjedna koje nije planirano, nestrukturirano i slobodno od tehnologije, domaćih zadaća i planiranih aktivnosti. Pomozite svom djetetu da se igra u vrtu, parku ili na plaži, na primjer, bez ometanja tehnologije. Pozovite prijatelje svog djeteta kako bi potaknuli prijateljstva i socijalne vještine. Družite se sa svojim djetetom i pokažite mu kako se zabavljati i igrati na slobodan i nestrukturiran način.
b) Doživljavanje visoke razine stresa i izloženost nasilju
Djeca koja prekomjerno koriste tehnologiju doživljavaju fiziološke promjene koje oponašaju one viđene u stanjima visokog stresa, kao što su visok puls, ubrzano disanje i pojačanu osjetljivost sluha i vida (Rowan, 2010). Dodatno, igranje nasilnih virtualnih igara povezano je s povećanom agresijom i smanjenim vještinama empatije među djecom što sugerira da ove igre mogu desenzibilizirati djecu na nasilje (Rowan, 2010).
Korisni savjeti :
- Postavite vrijeme za opuštanje. Istražite stvari koje vaše dijete smatra opuštajućima, a koje ne uključuju tehnologiju, i redovito se bavite tim aktivnostima.
- Budite selektivni. Odredite što je prikladno, a što nije za vaše dijete i držite se tih granica. Ako je vaše dijete igralo nasilnu igru, razgovarajte s njim o tome, raspravljajući tome što je stvarnost, a što fantazija i kako vaše dijete gleda na igru.
c) Zaostajanje u školi
Prekomjerna upotreba tehnologije pokazala se negativnom za akademski uspjeh djece (Farber et al., 2012; Gentile, 2012). Djeca obično imaju poteškoća sa samoregulacijom korištenja tehnologije, što može značiti da svakodnevni zadaci poput domaće zadaće i čitanja nisu dovršeni ili im nije posvećeno dovoljno vremena.
Korisni savjeti :
- Postavite jasne granice i ograničenja. Pregovarajte sa svojim djetetom koliko vremena dnevno može provesti s tehnologijom i držite se toga. Pomozite svom djetetu u odabiru načina korištenja tehnologije i planiranju vremena bez tehnologije. Izbjegavajte korištenje tehnologije kao nagrade i uključite stariju djecu u te pregovore.
- Pratite zadatke na računalu. Budite svjesni školskih zadataka koje vaše dijete obavlja na računalu i pomozite mu da ostane usredotočen na zadatak.
- Postavite vrijeme za čitanje i pomozite svom djetetu s domaćim zadaćama. Razgovarajte sa školom ako postoje poteškoće u dovršavanju domaće zadaće i pokažite zanimanje za školske zadatke kod kuće.
d) Ostale psihosocijalne poteškoće kao što su poteškoće sa spavanjem
Pretjerana upotreba tehnologije također je povezana s poteškoćama sa spavanjem, povećanom anksioznošću, depresijom i izolacijom u nekim slučajevima, posebno kada su djeca izložena rizicima za osobnu sigurnost kao što su cyberbullying i sexting (Farber et al., 2012).
Korisni savjeti :
- Obrazujte sebe. Znajte koju tehnologiju vaše dijete koristi i što radi na toj tehnologiji. Budite prijatelj svog djeteta na Facebooku, pogledajte njihov Wats app račun, znajte koje web stranice pretražuje i koje igre igra. Većina uređaja ima mogućnost roditeljskog nadzora. Prakticirajte korištenje tehnologije u zajedničkim prostorijama vašeg doma.
- Obrazujte svoje dijete. Pomozite svom djetetu da zna kako sigurno koristiti tehnologiju, upoznajte ga s rizicima i kako ih prepoznati te koje podrške mogu potražiti ako stvari krenu po zlu. Imate jednostavna pravila kao što su zabrana slanja videozapisa ili fotografija bez dopuštenja, zabrana dodavanja prijatelja koje nisu upoznali.
- Uspostavite jasne rutine za spavanje i granice. Premjestite korištenje tehnologije u dnevne sate i izvan spavaće sobe. Istraživanja sugeriraju da djeca koja koriste računalo prije spavanja duže usnivaju, imaju lošiju kvalitetu sna i tijekom dana su manje koncentrirana i umornija (King et al., 2012). Uvedite pravilo da se uređaji pune u zajedničom prostoru vašeg doma za sve članove obitelji gdje će priključivati uređaje tijekom noći i slično.
- Potražite pomoć. Potražite stručnu pomoć ako prepoznate rizik za osobnu sigurnost vašeg djeteta ili ako vaše dijete ima simptome koji ukazuju na poremećaje mentalnog zdravlja.
Preuzeto s https://www.childpsychologist.com.au/resources/technology-addition-and-young-people